Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare sau revendicare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare sau revendicare?

buna ziua tuturor!
L-am tolerat pe tatal meu in apartamentul proprietate personala timp de 8 ani.Fiind necasatorit eu am ramas in casa cu mama, in apartamentul parintilor, iar tatal meu printr_o intelegere verbala cu mine si desi casatorit legal cu mama,pe fondul unor neantelegeri intre cei doi, s_a mutat in apartamentul meu.Din acel moment eu nu am avut nici macar cheie la casa mea. Intre timp m_am casatorit si consider ca e normal sa locuiesc impreuna cu sotia mea in apartamentul meu.Surpriza mare ,tata nu intelege acest lucru,dovada ca si in momentul de fata locuieste tot in casa mea ,iar eu cu sotia in chirie,convietuirea cu mama fiind imposibila.In urma actiunii de evacuare pe care am facut_o mi s_a spus ca actiunea la indemana sa intru in posesia apartamentului este actiunea in revendicare.Mama locuieste intr_un apartament cu 3 camere,ar tata in apartamentul meu cu doar doua camere.Mie imi ramane doar sa locuiesc in chirie?
Va multumesc tuturor ! revendicare sau evacuare?
Revendicare
[ link extern ]