Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post constructii

Buna ziua. daca desffintez postul unei persoane si firma activeaza in domeniul constructiilor, cate salarii compensatorii sunt obligat sa-i acord acesteia? Noi nu avem ccm la nivel de unitate.
Buna ziua !
Intr-adevar , colegul freeelis are dreptate , actul aditional nr. 2 la CCM ramura constructii 2011 a fost aprobat si publicat in M Of. partea a V-a , nr. 4/16.02.2011 ...
Adrian Marin, Consilier juridic
Art.67 din C.mun. prevede ca, salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Intrucat activati in domeniul constructiilor, art.24 din CCM la nivel de ramura de constructii prevede ca, la disponibilizarea angajatilor din motive neimputabile lor, angajatorii vor acorda plati compensatorii de cel putin 50% din salariul de baza brut lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.