Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura angajare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura angajare.

Am un Srl nou infiintat, platesc impozit pe venit 3%-microintrprindere.
Urmeaza sa angajez, care este procedura exacta, de ce acte am eu nevoie ca si angajator si de ce acte are nevoie angajatul.

Multumesc!
Ca angajator trebuie sa incheiati cu angajatul d-voastra un contract de munca, eventual un regulament intern, o fisa a postului, functie de specific eventual protectia muncii, iar angajatul de o diploma, buletin, sunt societati care cer si cazierul judiciar(este optional), adeverinta medicala ca este apt sa presteze ce are de prestat, si acum depinde si pe ce post il angajati.
Buna seara !

* Buletinul de identitate sau cartea de identitate;
* carnetul de munca, daca persoana candidata a mai fost angajata;
* adeverinta de la angajatorul precedent, care sa ateste activitatea desfasurata la acesta, vechimea in munca, in meserie sau in specialitate;
* Curriculum Viate - nu se mai utilizeaza forma narativa (• „m-am nascut…, am absolvit…, am fost permanent preocupat de… etc.), ci o forma succinta si clara. Totusi, unii angajatori continua sa solicite, alaturi de curriculum vitae, si un memoriu de activitate, in care candidatul se va exprima cursiv si pe larg;
* diplome de studii liceale, postliceale, universitare, postuniversitare, doctorat, scoli de arte si meserii etc.;
* avize, autorizatii, atestari necesare pentru exercitarea meseriei sau profesiei;
* avizul sau certificatul medical;
* livretul militar sau adeverinta de recrutare;
* cazierul judiciar;
* nota de lichidare reprezinta un document din care rezulta situatia debitelor la angajatorul precedent (daca persoana a mai fost angajata);
* fisa de evaluare a performantelor profesionale individuale din anul anterior (fotocopie), respectiv recomandare de la angajatorul precedent. Daca persoana se incadreaza in munca pentru prima data, recomandarea se va putea elibera de catre unitatea de invatamant absolvita
Toate aceste acte , insotite de cererea de angajare frac parte din dosarul personal al salariatului .
Dvs. veti incheia CIM pe care il veti inregistra la ITM cu 1 zi inainte de inceperea activitatii acestuia .
C.i.m. se inregistreaza si transmite prin REVISAL, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat
ca angajator aveti nevoie de numar de inregistrare de la ITM,regulamentul intern adaptat la noul cod al muncii, fisa salariatului, inregistrarea la SOMAJ a postului vacant, pentru salariat OBLIGATORIU ff important CV, fisa medicala avizata de un medic medicina muncii, copii act de identitate, act studii, cazier judiciar barbati, declaratie privind deducerea suplimentara daca are copii , parinti, frati in ingrijire, pentru salariate declaratie sa aduca la cunostiinta daca este insarcinata, si altele depinde de firma .

carnetul de munca nu mai exista incepand cu 2011.
doradragan, utilizator
doradragan a scris:

ca angajator aveti nevoie de numar de inregistrare de la ITM,.....

De la ITM nu se mai primeste niciun numar ... de la 01.01.2011 nu se mai inregistreaza c.i.m. si nici firme noi care sa fie alocate unui inspector ...
Cornel Vasile, Consilier juridic