avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce acte imi trebuie pentru a angaja muncitori la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce acte imi trebuie pentru a angaja muncitori la intreprinderea mea individuala?

Am o intreprindere individuala, si vreau sa angajez 2 muncitori.Va rog sa imi spuneti ce acte imi trebuie pentru a putea sa le fac contracte de munca pe perioda determinata.Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:06, 8 Mai 2012
In principiu, angajatorii pot solicita urmatoarele acte, dupa caz, :
1. Buletinul de identitate sau cartea de identitate;
2. carnetul de munca, daca persoana candidata a mai fost angajata;
3. adeverinta de la angajatorul precedent, care sa ateste activitatea desfasurata la acesta, vechimea in munca, in meserie sau in specialitate;
4. curriculum vitae. Totusi, unii angajatori continua sa solicite, alaturi de curriculum vitae, si un memoriu de activitate, in care candidatul se va exprima cursiv si pe larg.
5. diplome de studii liceale, postliceale, universitare, postuniversitare, doctorat, scoli de arte si meserii etc.;
6. avize, autorizatii, atestari necesare pentru exercitarea meseriei sau profesiei;
7.certificatul medical;
8. livretul militar;
9. cazierul judiciar;
10. nota de lichidare reprezinta un document din care rezulta situatia debitelor la angajatorul precedent (daca persoana a mai fost angajata);
11. fisa de evaluare a performantelor profesionale individuale din anul anterior (fotocopie), respectiv recomandare de la angajatorul precedent.
12. acte de stare civila .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura angajare. CosminMcm CosminMcm Am un Srl nou infiintat, platesc impozit pe venit 3%-microintrprindere. Urmeaza sa angajez, care este procedura exacta, de ce acte am eu nevoie ca si ... (vezi toată discuția)
Informatie! liliana_spataru liliana_spataru ce acte sunt necesare la angajare? se poate face contract de munca dupa incetarea activitatii?! (vezi toată discuția)
Acte necesare angajarii DraganMadalina DraganMadalina va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema..........am citit zeci de variante pentru ce acte trebuiesc in momentul de fata pentru angajare........va rog ... (vezi toată discuția)