avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... informatie!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

informatie!

ce acte sunt necesare la angajare? se poate face contract de munca dupa incetarea activitatii?!
Cel mai recent răspuns: liliana_spataru , utilizator 11:43, 10 Septembrie 2011
Buna dimineata!

1. Actele pe care trebuie sa le prezentati in vederea angajarii sunt:

- cartea de identitate
- certificat de nastere, inclusiv ale persoanelor aflate in intretinere
- certificat de casatorie sau hotarare de divort
- adeverinta daca sotul sau sotia primeste deduceri suplimentare pentru copii, sau declaratie pe propria raspundere, in cazul in care nu lucreaza si nu primeste somaj
- dispozitie de repartizare de la Agentia judeteana pentru ocupare si formare profesionala
- adeverinta de la ultimul loc de munca, care sa ateste activitatea desfasurata la acesta, vechimea in munca, in meserie sau in specialitate
- Curriculum Viate - prezentat intr-o forma succinta si clara
- diplome de studii liceale, postliceale, universitare, postuniversitare, doctorat, scoli de arte si meserii etc
- avize, autorizatii, atestari necesare pentru exercitarea meseriei sau profesiei
- avizul sau certificatul medical
- cazierul judiciar
- nota de lichidare reprezinta un document din care rezulta situatia debitelor la angajatorul precedent (daca persoana a mai fost angajata);
-fisa de evaluare a performantelor profesionale individuale din anul anterior (fotocopie), respectiv recomandare de la angajatorul precedent. Daca persoana se incadreaza in munca pentru prima data, recomandarea se va putea elibera de catre unitatea de invatamant absolvita.

2. Contractul se incheie cu un nou angajator in momentul in care ati incetat raporturile de munca la vechiul angajator.


liliana_spataru a scris:

ce acte sunt necesare la angajare? se poate face contract de munca dupa incetarea activitatii?!


Nu exista niciun text de lege care sa reglementeze ce acte sunt necesare la angajare .. in functie de postul ocupat , angajatorul va paote solcita diverse acte ...

Da, puteti imcheia imediat un nou c.i.m. dupa incetarea unuia vechi ... legea prevede si posibilitatea de a avea mai multe c.i.m. in aceeasi perioada.

multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce acte imi trebuie pentru a angaja muncitori la intreprinderea mea individuala? Bibijoe Bibijoe Am o intreprindere individuala, si vreau sa angajez 2 muncitori.Va rog sa imi spuneti ce acte imi trebuie pentru a putea sa le fac contracte de munca pe ... (vezi toată discuția)
Procedura angajare. CosminMcm CosminMcm Am un Srl nou infiintat, platesc impozit pe venit 3%-microintrprindere. Urmeaza sa angajez, care este procedura exacta, de ce acte am eu nevoie ca si ... (vezi toată discuția)
Acte necesare angajarii DraganMadalina DraganMadalina va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema..........am citit zeci de variante pentru ce acte trebuiesc in momentul de fata pentru angajare........va rog ... (vezi toată discuția)