Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care este procedura?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care este procedura?

Cum procedez sa primesc pensie alimentara pentru fiica mea, care a implinit 18 ani in luna februarie 2010, data de la care fostul sot(divortati din 2006) nu-mi mai plateste pensie alimentara pentru ca "asa scrie in hotararea de divort-pana la 18 ani" si ca "doar n-oi vrea sa umble el pentru mine "?
Am inteles ca trebuie adeverinta ca e eleva si...ce acte mai trebuie?ma costa?unde depun actele?Ce cuprinde cererea?Cui ma adresez?
Pentru fiica cea mica ce a implinit 13 ani e necesar sa fac acum ceva in acest sens?Ea , deocamdata primeste, dar la 18 ani voi primi aceleasi replici...
Multumesc!
Pensia de intretinere este eminamente o obligatie legala... asa ca primul pas (dupa cel facut pentru alegerea unui avocat) este sa va adresati instantei de judecata!
Aceasta actiune nu poate fi facuta decat dupa alegerea unui avocat?E nevoie de aparare daca legea spune ca e obligat sa plateasca atata timp cat e eleva sau studenta la zi?Sau sunt suficiente acte care sa dovedeasca ca fiica(in varsta de 19 ani) este eleva la zi si acte care sa dovedeasca ca tatal nu a platit pensia de 1 an de zile?
Multumesc!
Tatal e obligat sa plateasca atat cat scrie in hotararea judecatoreasca.
La implinirea varstei de 18 ani fata trebuia sa isi dea tatal in judecata in vederea stabilirii pensiei pentru majorul aflat in continuarea studiilor. Daca nu a facut-o inseamna ca nu a avut nevoie de acei bani.
Nu se poate pune problema neplatii pensiei de un an de zile in lipsa hotararii de stabilire a pensiei pentru major.
Fata il poate da in judecata si acum, tatal va fi obligat la plata pensiei incepand cu data introducerii actiunii. Nu este obligatoriu sa va angajati avocat. Cererea trebuie sa fie insotita de copie dupa hotararea prin care a fost stabilita pensia pana la 18 ani si adeverinta de elev. Este posibil ca instanta sa dispuna obligarea la plata pensiei pana la terminarea liceului, iar dupa, in cazul in care va urma o facultate,va trebui sa promoveze o noua actiune.