Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu o problema legata de un accident in urma caruia un scuterist a intrat in masina mea . Am considerat ca vina mi-a apartinut pentru ca am facut o schimbare de directie imediat dupa ce l-am depasit. El nu a suferit decat mici zgarieturi refuzand chemarea salvarii sau un consult medical.Am fost impreuna la centrul de constatari al firmei de asigurari, unde am semnat o intelegere amiabila si unde am constatat ca verificarea tehnica a scuterului era expirata.
Intrebarea mea este daca are posibilitatea legala sa ma actioneze in judecata in cazul in care nu primeste despagubirea in timpul dorit de el si in cazul in care ipotetic a obtinut un certificat medico legal de care eu sa nu am cunostinta desi nu a fost spitalizat.
eu zic ca poate sa va actioneze in instanta, orice este posibil mai ales ca dvs sunteti cel din cauza caruia s-a produs accidentul.
poate pe loc nu a acuzat vreo durere dar cine stie dupa mai multe ore, poate 1-2 zile...
Pentru angajarea raspunderii penale , ingrijirile medicale din certificat trebuie sa depaseasca 10 zile.