Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nedeclararea intregii mase succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nedeclararea intregii mase succesorale

Daca la dezbaterea succesiunii nu s-a declarat intreaga masa succesorala a defunctului (este vorba de strabunica nascuta 1898 decedata in 1989) (in vechiul regim nu aveai voie sa detii mai mult de 500 m de teren??!!) sau poate omisiune intentionata,
-in cat timp se prescrie dreptul de a mai cere un supliment la certificatul de mostenitor pentru bunurile (teren) nedeclarate
-cum se poate dovedi existenta lor ca apartinand defunctului. - din evidentele primariei , ca reprezentand averea strabunicii mi sa prezentat un caiet din care lipsea fila cu litera d , in schimb este atasata in locul ei o fila cu litera a

Multumesc.
In cazul dv. un supliment la CM nu poate fi obtinut nu aveti nici o doivada asupra terenurilor ce au apartinut defunctei. Iesirea din indiviziune este imprescriptibila asa ca puteti sa dovediti existenta bunurilor ( terenuri) in instanta prin probe cu martori sau alte inscrisuri, incl;usiv rol agricol
Daca este vorba de un teren aferent unei constructii si exista evidente la registrul agricol si fisc pentru care se plateste impozit, veti cere la primarie emiterea Ordinului Prefectului in baza art. 23 si 36 din legea 18/1991,.
Abia apoi veti solicita suplimentarea Cert. most.