avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nedeclararea intregii mase succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nedeclararea intregii mase succesorale

Daca la dezbaterea succesiunii nu s-a declarat intreaga masa succesorala a defunctului (este vorba de strabunica nascuta 1898 decedata in 1989) (in vechiul regim nu aveai voie sa detii mai mult de 500 m de teren??!!) sau poate omisiune intentionata,
-in cat timp se prescrie dreptul de a mai cere un supliment la certificatul de mostenitor pentru bunurile (teren) nedeclarate
-cum se poate dovedi existenta lor ca apartinand defunctului. - din evidentele primariei , ca reprezentand averea strabunicii mi sa prezentat un caiet din care lipsea fila cu litera d , in schimb este atasata in locul ei o fila cu litera a

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 10:05, 27 Aprilie 2011
In cazul dv. un supliment la CM nu poate fi obtinut nu aveti nici o doivada asupra terenurilor ce au apartinut defunctei. Iesirea din indiviziune este imprescriptibila asa ca puteti sa dovediti existenta bunurilor ( terenuri) in instanta prin probe cu martori sau alte inscrisuri, incl;usiv rol agricol
Daca este vorba de un teren aferent unei constructii si exista evidente la registrul agricol si fisc pentru care se plateste impozit, veti cere la primarie emiterea Ordinului Prefectului in baza art. 23 si 36 din legea 18/1991,.
Abia apoi veti solicita suplimentarea Cert. most.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune sau uzucapiune de 30 de ani? calinbubu2004 calinbubu2004 buna...am si eu o problema mare...avem o casa la tara...dar nu avem act de propietate pe teren si pe casa.casa este a strabunicii lui mama. de dansa nu stim ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren agricol ionel16 ionel16 Buna ziua ...am aflat de curand cum ca strabunicul precum si socrul lui ar fi detinut mai mult teren agricol decat cel care se afla in evidentele agricole ale ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac? dienusa dienusa ma confrunt cu o problema si nu stiu ce sa fac...In 1926 bunicii au cumparat terenuri,am cf-uri numai pe o parte din ele inclusiv pe casa ,curte si gradina.Ei ... (vezi toată discuția)