avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA-INREGISTRARE CA PLATITOR DE TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA-INREGISTRARE CA PLATITOR DE TVA

Buna ziua ,in urma modificarilor legislative toate PFA-urile sunt obligate sa depuna declaratia 070 si sa se inregistreze in scopuri de tva?Mai precis un pfa cu activitatea taxi care are cifra de afaceri an 2010 sub 35000 euro este obligat sa devina platitor de tva daca nu a fost si sa depuna lunar declaratia 300?
Cel mai recent răspuns: Diana Ionela Timoscov , Contabil 20:26, 29 Aprilie 2011
De unde aţi mai scos-o şi pe asta?Nu sunteţi obligat să vă înregistraţi ca plătitor de TVA doar dacă depăşiţi cifra de afaceri de 35000 EURO, în cazul dvs. cifra de afaceri reprezentând veniturile realizate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa tva 119000 ContSters109653 ContSters109653 O persoana fizica vinde terenuri (parcelate ) in valoare totala de peste 35000 euro. Cred ca terenurile sunt construibile ( inca nu am confirmarea). M-a rugat ... (vezi toată discuția)
Neplatitor tva contexaudit contexaudit o firma platitoare de TVA isi suspendata activitatea la registrul comertului la data de 28 dec 2010 in 10 ianuarie 2011 inceteaza suspendarea si isi reia ... (vezi toată discuția)
Urgent depasire plafon tva dissy dissy Buna ziua, Am o firma neplatitoare de tva infiintata in 2010 , iar in luna martie are ca de 33351 ron. Uitandu-ma pe forum la discutii despre depasirea ... (vezi toată discuția)