Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... infiintare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

infiintare ONG

Am initiat înfiinţarea unei asociaţii (ONG), în localitate avem un birou notarial de unde mi sa spus că pentru atestarea Statutului se percepe o taxă de apoximativ 150 RON + 15 RON pentru fiecare exemplar (şapte) în parte. Dacă iau în calcul că trebuie să fac acelaş lucru şi cu Actul Constitutiv atunci depăşesc limita financiară pe care o am. Vă rog să mă îndrumaţi dacă este vreo posibilitate să rezolv actele mai ieftin!
Patrimoniul iniţial de 700 RON (salariul minim pe economie ) este deajuns pentru înfiinţare?

Vă mulţumesc?
Salariul minim pe economie este de 670 lei ... daca se depune 700 lei ca patrimoniu initial atunci este OK.

Mergeti si vorbiti la un avocat sa vedeti cat va ia pentru atestarea statului si actului constitutiv al ONG-ului.