Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Modificarea certificatului de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Modificarea certificatului de nastere

As dori sa stiu daca pot modifica certificatul de nastere al copilului? Numele meu din certificatul meu de nastere este Erika,iar eu toate actele le am cu C (Erica) si in certificatul de nastere al copilului meu. As vrea sa stiu daca pot modifica certificatul minorului si cum trebuie procedat? Va multumesc.
Da, puteti sa mergeti la Primarie cu actele doveditoare din cate stiu si eroarea materiala se corecteaza in 30 de zile, cf art 61 din Legea 119/2006 republicata . Aveti de exemplu aici o descriere a procedurii pt Primaria Craiova [ link extern ]
eumarian, utilizator
Problema este ca dna de la primarie mi-a spus ca trebuie sa dau statul in judecata si ca din cate stie ea certificatul de nastere al fiului meu nu poate fi schimbat. Deci imi este frica sa nu raman cumva fara nici un act si sa stau ani de zile in asteptarea actelor,neputand iesi din tara eu locuiesc in Italia,iar minorul este nascut in Italia. V-as multumi daca m'ati putea sfatui.