Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenintare cu violenta fizica si verbala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenintare cu violenta fizica si verbala

buna ziua! am nevoie de ajutorul dvs sa ma lamuriti intr-o situatie ciudata pentru mine. sotul meu lucreaza ca sofer de taxi.dupa o cursa,clienta n-a vrut sa plateasca contravaloarea cursei eliberata cu bon fiscal si a incercat sa fuga.sotul meu s-a postat in fata ei si a blocat-o cu bratele tinandu-le pe masina tocmai ca ea sa nu poata fugi,moment in care clienta a inceput sa tipe dupa ajutor. oamenii care erau prin jur au vazut ca ea e blocata si au auzit-o cum tipa( deci parea o victima).unul dintre oameni a sunat la politie.in fine,a venit si politia si s-au dus la sectie ,clienta fiind urmata de un martor in favoarea ei. la poitie ,clienta sfatuita de politist ,i-a facut sotului plangere penala pentru faptul ca ar fi bruscat-o si ar fi injurat-o.sotul meu a primit o amenda pentru injurii si clienta sfatuita de politist a facut si aceasta plangere penala.mentionez ca sotul meu n-a injurat-o si nici n-a bruscat-o desi e greu de crezut mai ales ca el n-are niciun martor. spuneti-mi va rog cam ce-ar putea sotul meu sa faca in acest caz avand in vedere ca el n-are martor!astept raspuns va rog frumos!
In locul femeii as fi facut plangere pentru lipsire de libertate.
Cum poate demonstra ca femeie nu a platit?
Ce avea de gand sa faca daca nu a platit?sa o talhareasca si sa isi recupereze suma?

De ce nu a chemat politia sa spuna ca femeia nu a platit?

In tara asta se face legea cu pumnul.sper sa fie pedepsit.
Si sunt curios,ce ar fi facut sotul,daca era in locul femeii,un kikboxer de doi metrii si 120 de klile.
frank_kvitta, utilizator
Sarcina probatiunii apartine organelor de urmarire penala , iar sotul dvs trebuie sa se apare pentru a dovedi ca acuzatiile care ii vor fi aduse nu sunt reale.
Sotul dvs , trebuie sa se apre cu probatorii(acte , martori , alte probe acceptate de lege).
Ar fi bine sa incerce sotul dvs sa ia legatura cu un avocat pentru a i se acorda asistenta juridica de care cred ca are nevoie.
In rest , imi manifest si eu anumite dubii ca si dl."frank_kvita"