Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Capacitate tehnica - norme imperative ?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Capacitate tehnica - norme imperative ?

Buna ziua ,

Doresc sa particip la o licitatie publica . In caietul de sarcini toate cerintele sunt trecute cu " cerinta obligatorie " mai putin cele de la "Capacitatea tehnica " unde sunt enumerate niste cerinte fara a se preciza ca sunt obligatorii ( enumerarea e ceva de genul : Sa aiba , sa apartina , sa fi facut ) Se poate considera ca neindeplinirea lor poate totusi sa califice ofertantul sau sunt considerate imperative insasi prin natura caietului de sarcini ?
colonelu, utilizator
Capacitatea tehnica face parte din conditiile de calificare.
Art.36, alin.1, lit.b din HG 925 obliga la respingerea ofertelor care nu indeplinesc cerintele de calificare din documentatia de atribuire.