Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal - am condus fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal - am condus fara permis

Am si eu o problema,cine ma poate ajuta am avut permisul suspendat,pe o durata de 90 de zile,si eu am condus cateva zile fara permis de conducere...,la acre ma prins politia rutiera,si mi-a facut dosar penal!.....Am asteptat deja 4 luni de atunci...si mi sa spus de la politie de la cercetari penale ca dosarul meu a fost trimis catre procuratura cu N.U.P....si ca trebuie sa fac o cerere de urgentare pt restituirea permisului de conducere adica sa il obtin mai repede pt ca am mare nevoie de el...dar rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva ,sau stie cum sa fac aceea cerere de urgentare la parchet pt procuror...? Am obtinut si nr de dosare ,numa sa merg la parchet sa depun cerea asta!..... SI in cat timp imi vine un raspuns de la procuratura prin posta? sa imi pot ridica permisul mai repede..! :( va multumesc..!
claxy_claudiu, utilizator
Nu cred ca pentru zilele conduse solutia va fi NUP, ci cea de trimitere dosarului in instanta spre judecare.
Chiar daca s-ar emite o orodonanta de NUP ,nu este sigur ca dupa aceea vi se restituie pemisul deoarece politia poate dispune suspendarea acestuia pentru contraventia facuta cu ocazia intamplarii evenimentului la care va referiti pentru nerespectarea legislatiei contraventionale cu acea ocazie.