Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sechestru pe mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sechestru pe mostenire

Suntem trei frati si tatal nostru care participam la deschiderea unei succesiuni pentru o locuinta ramasa de pe urma mamei noastre.Unul din frati are o datorie la o banca pe care nu o poate achita in nici un fel neavand loc de munca.O firma de recuperare a datoriei ne-a spus ca daca fratele nostru nu-si poate achita datoria in nici un fel,,partea lui care ii revine la succesiune poate fi preluata de banca pana la achitarea datoriei.Va intreb daca este legal acest lucru?Cum se poate imparti o locuinta in acest caz?In dreptul proprietarilor va fi trecuta si banca?Daca este legal, cum se poate evita acest lucru?Cu ce suntem de vina noi ceilalti mostenitori?Putem fi obligati ceilalti sa-i platim datoria fratelui nostru,pentru ca banca sa nu mai puna sechestru pe partea sa?
faceti partajul, despagubiti-l pe frate pt cota lui si banii ii va da la banca
Mergeti repede la notar sa renunte la partea lui de mostenire! Asta inseamna ca renunta la toata masa succesorala ramasa de pe urma mamei Apoi, sper sa va intelegeti cumva! Firma de recuperari nu poate face nimic daca fratele nu a cesionat bancii partea sa sau daca nu exista un titlu executor in urma unei decizii definitive si irevocabile.
emil6702, utilizator
nu e o idee buna sa renunte la mostenire
Art. 699
Creditorii acelui ce renunta in paguba lor pot sa ia autorizatia justitiei ca sa accepte succesiunea pentru debitorele lor, in locul si randul sau.
Intr-acest caz renuntarea este anulata numai in favorul creditorilor si numai pana la concurenta creantelor lor. Acceptarea nu se face in folosul eredelui care a renuntat.