Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de retinere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de retinere

Exista un mandat de retinere pe 24 de ore.cel cautat nu este acasa.ce se poate intampla?pot sa intre cu forta in casa sa verifice?
Nu , in caul masurii preventive a retinerii nu se specifica in lege ca ar exista aceasta posibilitate a organelor de urmarire penala, insa in cazul in care exista un mandat de arestare preventuva este posibil, conform legii (art. 152 alin 3 ^1 Cod pr. pen).