avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune deschisa de nepoti ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune deschisa de nepoti ???


Buna ziua ,

Am si eu nevoie de parerile dvs . Situatia este urmatoarea :
Sot si sotie - proprietari ai unui apartament cumparat dupa 1989
Sotul a decedat in 2011 , nu au copii
Sotul a avut o sora , si acesta decedata , dar in urma careia au ramas 2 copii

Acesti doi copii ai surorii defunctului , pot deschide succesiune ca sa aiba dreptul la mostenirea apartamentului unchiului decedat ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 17:00, 29 Aprilie 2011
Da, oricare dintre succesibili poate demara dezbaterea succesorala.Presupun ca exista si sotie supravietuitoare, aceasta are recunoscut de lege dreptul la rezerva succesorala .
Cred ca nu m-am exprimat eu bine .
Sotia nu vrea sa imparta apartamentul cu nepotii sotului . Pot ei sa castige , eu stiu in instanta acest drept ?
Da , sotia traieste si in acest moment este singura proprietara .
din jumatate de ap cat intra in masa succesorala, sotia ia o jumatate , iar nepotii vor imparti cealalta jumatate
daca nu se inteleg vor dezbate succesiunea si vor face partajul in instanta. sotia nu are cum sa se opuna
verificati la notar, poate sotia a dezbatut deja mostenirea dupa sotul ei, poate unchiul ia lasat averea lui, sotiei sale
Ultima modificare: Vineri, 29 Aprilie 2011
gi-jane2, moderator
...Inteleg ca daca sotul decedat nu i-a lasat in mod expres ( adica prin testament ) sotiei partea lui , aceasta se poate imparti asa la nepoti , frati s. a ??
Adica daca au fost casatoriti si unul moare , nu ii ramane celuilalt toata averea ???
Vin rudele decedatului sa imparta mostenirea ?
Da, nu ii ramane averea daca nepotii au acceptat succesiunea in 6 luni de la deces. Sunt majori?

Alte discuții în legătură

Ce se intampla daca nu se realizeaza o succesiune? vioricadumitrescu vioricadumitrescu Buna ziua , Doresc sa va prezint urmatoarea situatie , la care va rog sa ma ajutati cu o clarificare : Daca sotia unui cuplu fara copii a decedat si exista 4 ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters238389 ContSters238389 Buna ziua, am o intrebare. Unchiul meu a decedat acum 24 ani, iar mama mea a decedat la trei luni dupa unchi, in casa raminind sotia lui ei neavind copii. ... (vezi toată discuția)
Succesiune rada78 rada78 Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii cu privire la urmatoarea problema: tatal meu a fost casatorit de 3 ori iar primele 2 casnicii au rezultate 2 fete; in ... (vezi toată discuția)