Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune deschisa de nepoti ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune deschisa de nepoti ???

Buna ziua ,

Am si eu nevoie de parerile dvs . Situatia este urmatoarea :
Sot si sotie - proprietari ai unui apartament cumparat dupa 1989
Sotul a decedat in 2011 , nu au copii
Sotul a avut o sora , si acesta decedata , dar in urma careia au ramas 2 copii

Acesti doi copii ai surorii defunctului , pot deschide succesiune ca sa aiba dreptul la mostenirea apartamentului unchiului decedat ?
multumesc
Da, oricare dintre succesibili poate demara dezbaterea succesorala.Presupun ca exista si sotie supravietuitoare, aceasta are recunoscut de lege dreptul la rezerva succesorala .
Cred ca nu m-am exprimat eu bine .
Sotia nu vrea sa imparta apartamentul cu nepotii sotului . Pot ei sa castige , eu stiu in instanta acest drept ?
Da , sotia traieste si in acest moment este singura proprietara .
din jumatate de ap cat intra in masa succesorala, sotia ia o jumatate , iar nepotii vor imparti cealalta jumatate
daca nu se inteleg vor dezbate succesiunea si vor face partajul in instanta. sotia nu are cum sa se opuna
verificati la notar, poate sotia a dezbatut deja mostenirea dupa sotul ei, poate unchiul ia lasat averea lui, sotiei sale
gi-jane2, moderator
...Inteleg ca daca sotul decedat nu i-a lasat in mod expres ( adica prin testament ) sotiei partea lui , aceasta se poate imparti asa la nepoti , frati s. a ??
Adica daca au fost casatoriti si unul moare , nu ii ramane celuilalt toata averea ???
Vin rudele decedatului sa imparta mostenirea ?
Da, nu ii ramane averea daca nepotii au acceptat succesiunea in 6 luni de la deces. Sunt majori?