Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune deschisa de nepoti ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune deschisa de nepoti ???

Buna ziua ,

Am si eu nevoie de parerile dvs . Situatia este urmatoarea :
Sot si sotie - proprietari ai unui apartament cumparat dupa 1989
Sotul a decedat in 2011 , nu au copii
Sotul a avut o sora , si acesta decedata , dar in urma careia au ramas 2 copii

Acesti doi copii ai surorii defunctului , pot deschide succesiune ca sa aiba dreptul la mostenirea apartamentului unchiului decedat ?
multumesc
Da , ei vor sa deschida succesiune , dar nu se au in relatii bune cu matusa mostenitoare . Daca o vor face in 6 luni de la data mortii unchiului , legea e de partea lor ?
Va culege mostenirea cine o accepta expres sau tacit in termenul de 6 luni de la deces,in caz contrar poate fi inlaturat de la mostenire prin neacceptare.
Va multumesc tuturor !
Ma puteti ajuta si cu un art din cod civil pt a citi mai mult despre acest subiect ?

Nu v-ar ajuta o lectura a Codului civil, mai degraba a unui tratat de drept succesoral, vi-l recomand pe cel al lui Francisc Deak, editia a II-a actualizata si completata, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2002.