Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperarea pensiei neridicate intr-o luna
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperarea pensiei neridicate intr-o luna

Buna ziua! Va rog fiti amabili, nu am ridicat pensia pe luna aprilie, nefiind in Bucuresti, in acest caz ce cerere trebuie sa fac la casa pensiei si in ce mod si in cat timp recuperez banii? Va multumesc mult pentru raspuns, anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Interventie moderator:
:rtfm:
nirama:
Ati deschis doua topicuri cu acelasi mesaj (!?).

simonaoprica a scris:
In vederea incasarii drepturilor de pensie suspendate, va puteti adresa casei judetene de pensii competente din punct de vedere teritorial cu o cerere de reluare a platii pensiei, insotita de o copie a cartii de identitate si un cupon de pensie. Cererea de reluare a platii pensiei suspendate poate fi depusa la casa teritoriala de pensii oricand in intervalul termenului general de prescriptie de 3 ani.