Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri dobandite in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri dobandite in timpul casatoriei

Buna ziua,
Sora mea are o casa pe care a cumparat-o in parte cu banii de pe o garsoniera - aceasta garsoniera a fost a mamei mele - vinderea garsonierei si cumpararea casei avand loc in timpul casatoriei acesteia. Intrebarea mea este urmatoarea : se poate face o mostenire intre mama si sora mea pe suma de bani primita din garsoniera ? Si in ipoteza in care vinde o parte din casa - e duplex - si cumpara un apartament pe care il pune pe numele ei, al surorii, cum putem face astfel incat sotul ei sa nu aiba niciun drept asupra acelui apartement ? Daca punem apartamentul pe numele copilului surorii mele, ar fi o solutie ?- are 2 ani fetita . Va multumesc !
Ca regula:
Art. 31
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
cam tarziu va ganditi la aspectele astea. acum casa e bun comun si sora dvs are nevoie de acordul sotului ei pt a o vinde.
daca sotii ajung la divort.. partaj, sora dvs poate solicita o cota mai mare din casa daca dovedeste contributia proprie sau mama dvs poate interveni in procesul de partaj ca banii ce i-a dat din vanzarea garsonierei sa-i recupereze. ar fi mult mai usor daca sotul ar recunoaste in scris ca soacra sa le-a dat bani din vanzarea garsonierei pt a achita o parte din pretul casei.

"mostenire" se poate lasa dupa moarte , iar de donat, mama nu poate dona ce nu mai are. sotii pot recunoaste printr-o declaratie in fata notarului ca au primit suma de bani de la mama dvs

daca il convinge pe sot sa vanda casa, poate cumpara un apartament pe numele fiicei ei