Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... unii administratori fac legea cum vor.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

unii administratori fac legea cum vor.

Avem un apartament intrun bloc cu 4 etaje.Urmeaza ca apartamentul sa nu mai fie locut pentru o perioada mai lunga de timp .La intretinere ni sa spus ca va fi trecuta o persoana cu TOATE cheltuielile(femeie de servici,iluminatul scarii etc.).Iar aceasta nu este singura problema........Uscatoria este folosita doar de 3 locatari din bloc (din acestia 3 facand parte si administratorul).Vorba a fost ca, cheltuielile din uscatorie (caldura,curentul.) vor fi suportate de cei ce o folosesc ,iar acum neam dat seama ca platim si noi caldura iar factura este destul de mare.Va rog sa-mi raspundeti .Multumesc
1-Daca apartamentul nu va fi locuit,proprietarul de drept urmeaza sa comunice oficial presedintelui de asociatie acest fapt
Este abuz ca in situatia in care un apartament nu este locuit,conducerea asociatiei de proprietari sa impuna la plata persoane
Intradevar chiar daca apartamentul nu este locuit,totusi proprietarul acestuia are obligatia sa achite sume reprezentand cota parti comune,salarii,energie electrica
2-Costuri parti comune se repartizeaza tuturor proprietarilor conform cota indiviza,indiferent de intelegerile intre vecini
goe_07, utilizator
Este absolut legal ca pentru un apartament nelocuit sa se calculeze intretinerea pentru o persoana doar pentru cheltuielile pe cota indiviza .Aceasta lege nu e facuta de administratorul dvs. este Legea 230/2007.
Este normal sa platim si pentru femeia de servici?
Da ,este legal a se achita cota parte ce revine pentru intretinere parti comune
cazacuioana a scris:

Este absolut legal ca pentru un apartament nelocuit sa se calculeze intretinerea pentru o persoana doar pentru cheltuielile pe cota indiviza .Aceasta lege nu e facuta de administratorul dvs. este Legea 230/2007.

Raspunsul corect, conform legii 230/2007, este de fapt precizat mai clar in normele de aplicare a legii stabilite prin HG 1588/2007. Parafrazandu-va, putem spune ca :
Este absolut NElegal ca pentru un apartament nelocuit sa se calculeze intretinerea pentru o persoana....
Legal pe apartamentul nelocuit se repartizaea doar cheltuielile pe cota indiviza.