Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tatal sotiei mele a murit acum o luna si se tot spune ca trebuie deschisa succesiunea vreau sa stiu daca trebuie neaaparat pt ca nici sotia si nici cumnatul meu nu vrea numai daca este strict necesar ce se intimpla daca nu o deschizi? multumesc mult
marin raduti, utilizator
Nu se intampla nimic daca nu deschideti succesiunea, doar ca situatia juridica a bunurilor imobile care au apartinut defunctului ramane incerta. Este bine sa va prezentati in termen de 6 luni de la decesul persoanei la un notar public pentru a da o declaratie privind optiunea succesorala (acceptare sau renuntare la succesiune). Retineti ca atat acceptarea cat si renuntarea nu pot fi partiale, ci vizeaza intreaga masa succesorala. De asemenea, daca vati dezbate succesiunea in termen de 2 ani de la deces veti fi scutiti de la plata impozitului pe venitul din transferul proprietatii imobiliare, in cuantum de 1% din valoarea masei succesorale (evaluata conform expertizelor notariale).
narcisa_salbatica, utilizator
Este de actualitate si
Acceptare sub beneficiu de inventar a mostenirii :
Manifestarea de vointa de a accepta mostenirea, sub rezerva efectuarii unui inventar al bunurilor succesorale, prin care sa se evite contopirea patrimoniului succesoral cu cel al mostenitorului.
Altfel spus ai putea ,,mosteni'' o datorie care sa te ruineze ! Si cum o gramada si-au prins urechile cu tot felul de credite bancare cu dobanzi camataresti, ai toate sansele sa patesti o ,,bucurie'' !