Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract

dreptul de habitatie viagera este acelas cu dreptul de uzufruct?
Nu este acelasi lucru,pe cand abitatia este dreptul unei persoane de a poseda si folosi imobilul altei persoane, pentru satisfacerea nevoilor proprii de locuit si ale familiei sale, uzufructul este dreptul pe care il are o persoana, numita uzufructuar, de a folosi bunul si de a-i culege fructele (chirii, dobanzi, ).