Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz in cazul demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz in cazul demisiei

Conform noilor reglementari din Codul Muncii, termenul de previz poate fi de maxim (pe unele site-uri minim ?!?) 45 de zile lucratoare in cazul unei functii de conducere.

Contractul meu de munca semnat in 2004 contine un act aditional semnat de ambele parti care stipuleaza faptul ca durata preavizului e de 30 de zile calendaristice in cazul unei functii de conducere.

Intrebarea e: care dintre cele doua prevederi expuse mai sus e cea corecta? Dpdv. legal primeaza Codul Muncii sau acest act aditional semnat de catre angajator si angajat?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Codul muncii, modificat de la 01.05.2011, spune:
Art.79...
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
2. Daca prevederile din CIM al dvs. sau din actele aditionale nu respecta legea acestea se vor modifica.
Multumesc pentru raspunsul Dvs.

Insa pentru mine tot e neclar. Dupa parera mea cele 30 de zile calendaristice stipulate in CIM sunt conform legii, adica se incadreaza in cele max. 45 de zile lucratoare. Insa, in cazul demisiei, pot invoca acest paragraf din CIM si pot cere incetarea contractului dupa cele 30 de zile impiedicand astfel angajatorul sa-mi impuna preavizul de 45 de zile? Sau acest paragraf stipulat in CIM devine nul in momentul modificarii legii?
Problema este foarte clara.
Dumneavoastra aveti in cim un termen de preaviz de 30 de zile calendaristice care pot contine in jur de 22-23 zile lucratoare.
Ca atare este indeplinita conditia de a nu fi mai mare de 45 zile lucratoare.
Relatia logica este : termen preaviz trebuie sa fie mai mic 45 zile lucratoare.
La dumneavoastra este indeplinita conditia.
1. Eu credeam ca ati inteles din textul de lege pe care l-am citat ca aveti dreptate.
2. Colegul meu @rosu gheorghe v-a confirmat.
sorin_oprea a scris:

Conform noilor reglementari din Codul Muncii, termenul de previz poate fi de maxim (pe unele site-uri minim ?!?) 45 de zile lucratoare in cazul unei functii de conducere.

Contractul meu de munca semnat in 2004 contine un act aditional semnat de ambele parti care stipuleaza faptul ca durata preavizului e de 30 de zile calendaristice in cazul unei functii de conducere.

Intrebarea e: care dintre cele doua prevederi expuse mai sus e cea corecta? Dpdv. legal primeaza Codul Muncii sau acest act aditional semnat de catre angajator si angajat?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Codul Muncii prevede durata maxima a perioadei de preaviz, partile putand negocia o dura mai mica decat cea prevazuta de lege.
Prin urmare, nu este nevoie sa semnati un act aditional de modificare a duratei de preaviz intrucat durata prevazuta in c.i.m. este legala.