Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz in cazul demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz in cazul demisiei

Conform noilor reglementari din Codul Muncii, termenul de previz poate fi de maxim (pe unele site-uri minim ?!?) 45 de zile lucratoare in cazul unei functii de conducere.

Contractul meu de munca semnat in 2004 contine un act aditional semnat de ambele parti care stipuleaza faptul ca durata preavizului e de 30 de zile calendaristice in cazul unei functii de conducere.

Intrebarea e: care dintre cele doua prevederi expuse mai sus e cea corecta? Dpdv. legal primeaza Codul Muncii sau acest act aditional semnat de catre angajator si angajat?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
:offtopic:
Dle Rosu,
Nu stiu ce se intampla, dar nu mai pot sa va trimit mesaje private.
Imi zice ca "Acest utilizator nu mai doreste sa primeasca mesaje private de la dvs"
Buna ziua,
Ce documente ne sunt necesare la angjarea unui inginer automatist, dupa ce a demisionat de la vechiul loc de munca si vrea sa vina la noi.
Numai actele necesare pentru angajare ... copi C.I. ,acte studii, eventual o copie de pe carnetul de munca pentru a i se calcula vechimea in conditiile acordarii sporului de vechime, certificatul medical etc.
multumesc.