Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... RECENSAMANTUL POPULATIEI 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

RECENSAMANTUL POPULATIEI 2011

Caror contrbutii sunt supuse conentiile civile de prestari servicii, conform Codului fisca (Lg. 571/2003), si in ce categorie de activitati este inclusa (activitate dependenta, profesionala)?
Va multumesc.
daniela ilie
nu inteleg legatura dintre subiect si intrebare...:confused:
Pentru recensamantul populatiei cf. HG 1502/2009 si OG 36/2007 se angajeaza, persoane (recenzori, recenzori sefi), printr-o conventie civila de prestari servicii.
Pentru asta se plateste o indemnizatie bruta pe zi de activitate (art. 10 din HG 1502/2009).
intrebarea mea este: ce contributii se retin la aceasta indemnizatie?
Am lucrat pana in martie acest an si la statistica in baza unei conventii civile.Este vorba despre colaborare,nicidecum angajare.Retinerile au fost urmatoarele:contributia la somaj(aberant,dar asta este)contributia la pensie si impozitul pe venit(16%).
multumesc frumos