Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool vs prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool vs prioritate

Accident.Eu : 0,43 in aer, 0,6 si 0,45 la prima si a doua proba bio. El : neacordare de prioritate. Eu : masina zob si 95 zile IML. El : nimic. Eu : dovada fara drept de circ si dp conducere cu alcoolemie peste 0,8. El dovada cu drept de circ si dp vatamare corporala din culpa. De patru luni astept si in afara de rezultatele alcoolemiei de la IML acum o luna nimic.
intrebare: la ce ma pot astepta si cum mi-as putea obtine permisul inapoi avand in vedere ca rezultatele IML au fost sub 0,8 la mie?
Din cele prezentate eu vad problema in felul urmator:
Dvs. in functie de rezultatul analizei sangelui dosar penal pentru conducere in stare de ebrietate, sau sanctiune contraventionala (amenda si suspendarea dreptului de conducere pe 90 de zile)
Celalalt conducator auto dosar penal pentru vatamare corporala grava prin neacordarea prioritatii de trecere.
Intre conducere in stare de ebrietate si producerea accidentului nu exista o legatura de cauzalitate.
Dupa parerea mea, aceasta ar trebui sa fie concluzia expertizei.