Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Unde se contesta decizia referitoare la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Unde se contesta decizia referitoare la pensie?

Buna dimineata!
Unde se contesta o decizie de constituire de debit emisa de Casa judeteana de pensii prin care s-a dispus recuperarea contributiei de asigurari de sanatate? (nu a fost retinuta pe lunile ianuarie si februarie).
In decizie se prevede ca cererea se contesta la Casa teritoriala de pensii emitenta iar in Legea nr. 263 / 2010 (art. 149 alin. 1) se prevede ca deciziile se contesta la Comisia Centrala de Contestatii din cadrul CNPP.
Va multumesc.
Nu poate nimeni sa ma ajute?
Reformulez intrebarea, poate nu a fost suficient de clara:
Unde se contesta decizia referitoare la pensie emisa de o casa teritoriala de pensii?
Va multumesc!
Daca:
-este vorba despre retinerea CASS din pensie, si
-decizia de debit a fost emisa conform Legii nr. 263/2010,

decizia de debit se contesta la Comisia Centrala de Contestatii, in termen de 30 de zile de la comunicare. Contestatia se depune la casa de pensii care a emis decizia.
Multumesc!