Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de asigurare sociala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de asigurare sociala

buna ziua..va rog ma poate lamuri careva ..imi platesc singura cartea de munca de anul trecut ..dar am auzit ca in cazul in care as intrerupe plata contributiilor pe o perioada mai mare de 3 luni i se reziliaza contractul ..dar ce am platit un an inainte ramane acolo vechime sau se anuleaza ...si daca as relua dupa o perioada sa zicem 6 luni cum trebuie procedat ? multumesc
1. Inteleg ca aveti un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii.
2. Nu puteti intrerupe plata decat daca mergeti la Casa de Pensii si incetati contractul. Altfel vati plati si din urma si cu penalizari.
3. Perioada platita pana atunci este perioada de cotizare pentru pensie.
4. Apoi puteti oricand sa incheiati un alt contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii, asa cum ati incheiat si prima data.