Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general curs mediu la decizie majorare capital
Discuție deschisă în Contabilitate în general

curs mediu la decizie majorare capital

As dori sa stiu daca in cazul unei majorari de capital prin aport de numerar (euro) in decizia asociatilor de majorare a capitalului, cursul valutar pentru a stabili echivalentul in lei al capitalului poate fi un curs mediu sau este obligatoriu sa fie mentionat cursul valutar BNR din data deciziei asociatilor?

De ex. La data deciziei asociatilor cursul BNR afisat este de 4,2568 lei/euro.
Asociatii in decizia de majorare mentioneza un curs euro de 4,000 lei/euro.

Este ok aces lucru?

Multumesc mult
E valabil cursul stabilit de BNR.