Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARII COMPENSATORII DUPA NOUL COD AL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARII COMPENSATORII DUPA NOUL COD AL MUNCII

Buna ziua,

Conform noului cod al muncii, angajatorul care face restructurari si disponibilizeaza personal, mai este obligat sa acorde salarii compensatorii?

Ce se poate face in situatia in care angajatorul nu mai face studii si analize pentru a ajunge la concluzia ca trebuie sa restructureze anumite posturi si pune presiune pe angajati sa isi dea demisia? Cum se poate face astfel incit angajatul sa primeasca macar 1 salariu compensatoriu?

Multumesc.
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.