Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitati de cedare a proprietatilor .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitati de cedare a proprietatilor .

Bunicii mei au sase copii si detin terenuri , o locuinta si anexe gospodaresti ( Sunt la tara).
Pentru ca inca sunt in viata ar dori sa treaca aceste bunuri pe numele unui singur copil sau a nepotilor minori ( Ceilalti se afla la distante mai mari si nu au pretentii materiale)
Daca mama mea ar primi toate aceste proprietati beneficiaza de ele si tatal meu ? ( sunt casatoriti legal)
Ce modalitati de cedare a acesor proprietati ar fi? Si nepotii ar putea intra in posesia acestora , chiar daca sunt minori?
toate bunurile dobândite de soți in timpul căsătoriei sunt bunuri comune, iar în eventualitatea divorțului părinților, tatălui dvs îi va reveni pe lângă celelalte bunuri comune, si jumătate din acele proprietăți . Daca însă mama dvs intră in proprietatea acelor bunuri prin moștenire, legat sau donație, bunurile dobândite vor fi bunuri proprii (proprietate exclusivă a mamei dvs)
george_puchiu, utilizator