Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Buna ziua.Am si eu nevoie de un raspuns.Pot intabula un apartament cu destinatia de spatiu comercial situat intr-o cladire a CENTROCOP fara a detine un contract de concesiune pentru teren,proprietate privata a comunei.
Exista un text de lege care sa impuna vreo obligatie in acest sens?
Aveţi contract de vânzare a spaţiului? Spaţiul nu a fost intabulat vreodată? În contract trebuie să se facă menţiuni cu privire la terenul ocupat de spaţiu. Mergeţi la Biroul de cf cu actele şi vedeţi ce soluţii vă oferă pentru rezolvarea problemei dv. ;)
Buna ziua!
Da, puteti intabula dreptul de proprietate numai asupra spatiului comercial.
Asupra terenului, se va nota un alt drept: de comodat, inchiriere, superficie, in functie de situatia dvs.
Cu stima,
av. Silviu Serban
birouavocatura a scris:

Asupra terenului, se va nota un alt drept: de comodat, inchiriere, superficie, in functie de situatia dvs.

Dacă are vreun drept recunoscut printr-un act autentic...dacă nu? ;)
Ma indoiesc sa nu aiba. Orice notar ii mentiona in contractul de achizitie si situatia terenului.
lia a afirmat:
Pot intabula un apartament cu destinatia de spatiu comercial situat intr-o cladire a CENTROCOP fara a detine un contract de concesiune pentru teren

Astfel, din câte înţeleg eu, contractul nu a fost încheiat la notar ci între cumpărător şi Centrocoop privind doar spaţiul comercial...la asta mă refeream, birouavocatură...;)