Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Buna ziua.Am si eu nevoie de un raspuns.Pot intabula un apartament cu destinatia de spatiu comercial situat intr-o cladire a CENTROCOP fara a detine un contract de concesiune pentru teren,proprietate privata a comunei.
Exista un text de lege care sa impuna vreo obligatie in acest sens?
Va multumesc frumos ptr raspuns si va cer ajutorul in continuare.Contractul de vanzare -cumparare a fost incheiat la un cabinet notarial.In contract nu se precizeaza titlul de proprietate in virtutea caruia CENTROCOP vinde spatiul comercial din cladirea a carui proprietar se pretinde a fi.Este acesta un motiv de nulitate al contractului?Poate opera translarea dreptului de proprietate in conditiile in care CENTROCOP-ul nu justifica dreptul sau de proprietate?
Ceea ce spuneţi dv. este foarte ciudat...Cum a încheiat notarul contractul de vânzare autentic dacă vânzătorul nu a făcut dovada proprietăţii bunului pe care-l vinde? ;)
Avand in vedere rigoarea procedurilor notariale si prevederile legale, intreb si eu cum a încheiat notarul contractul de vânzare dacă vânzătorul nu a făcut dovada proprietăţii ?