avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia poate fi contestata de ...donator?!?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia poate fi contestata de ...donator?!?

Daca dintr-un motiv intemeiat donatorul vrea sa "retraga" donatia facuta copiilor , este posibil acest lucru?!?
Inrand un pic in detalii situatia ar fi cam asa : tatal donator face donatie catre fiica si fiul sau imobilele la care atat sotul fiicei cat si sotia fiului au muncit 20 respectiv 10 de ani . Fiica donatorului vrea sa si lase sotul "pe drumuri" si tatal doreste sa impiedice acest lucru . Este posibil sa reuseasca?!? Mentionez ca atat tatal donator cat si sotia acestuia sunt in viata .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: lazu , utilizator 19:31, 5 Mai 2011
Buna seara .
Mai sunt si alte cazuri de revocare a donatiei,cum ar fi ,revocarea pentru ingratitudine, pentru survenienta de copil,atentat la viata donatorului,etc.
Marius Bote .
carmengheo a scris:

Daca dintr-un motiv intemeiat donatorul vrea sa "retraga" donatia facuta copiilor , este posibil acest lucru?!?
Inrand un pic in detalii situatia ar fi cam asa : tatal donator face donatie catre fiica si fiul sau imobilele la care atat sotul fiicei cat si sotia fiului au muncit 20 respectiv 10 de ani . Fiica donatorului vrea sa si lase sotul "pe drumuri" si tatal doreste sa impiedice acest lucru . Este posibil sa reuseasca?!? Mentionez ca atat tatal donator cat si sotia acestuia sunt in viata .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Pai si cum a muncit la "imobilul donat" 20 de ani, sotul ficei donatorului ? :stunned:
Pai simplu : toti banii castigati de el au "intrat" in :ferestre , mobila , gresie , faianta , etc...etc...plus ...munca fizica (el fiind de ...meserie). Dar cum consoarta a fost isteata ...e greu prin vorbe de ....demonstrat ... Cand ai incredere intr-un OM nu te gandesti ca te poate trada in asa mod... Singurii care pot "demonstra" ca nefericitul a muncit fizic si a investit in casa ...sunt rudele... Nu stiu cum se va termina ...insa ...cu riscul de a ma repeta ...Dumnezeu va face intr-un fel sau altul dreptate ...
Sotul poate solicita expertiza sau proba cu martori investitiile facute . Daca si-a dorit ca donatia sa profite si ginerelui trebiua sa faca donatia pt. amandoi sau un contract de vanzare cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere donatie cu uzufruct emanuellen emanuellen Buna ziua Anul trecut am donat fiicei mele un apartament,nu m-a fortat nimeni,nici nebuna nu sint.Asta a fost dorinta mea atunci.Cu uzurfruct. Va rog ... (vezi toată discuția)
Cum pot ataca donatia? blueeyes56 blueeyes56 Buna ziua, as dori sa stiu ce sanse am sa recuperez casa care am donat-o fiicei mele si sotului ei,ca bun comun si cu scutire de raport, deoarece au divortat ... (vezi toată discuția)
Se poate ataca donatie apt dupa 16 ani? Vlad N. Vlad N. Tata a doi copii pe care i-a facut cu mame diferite, un baiat si o fata, a donat aparatamentul lui mamei fetei, care a decedat. Fiica a mostenit apartamentul. ... (vezi toată discuția)