Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia poate fi contestata de ...donator?!?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia poate fi contestata de ...donator?!?

Daca dintr-un motiv intemeiat donatorul vrea sa "retraga" donatia facuta copiilor , este posibil acest lucru?!?
Inrand un pic in detalii situatia ar fi cam asa : tatal donator face donatie catre fiica si fiul sau imobilele la care atat sotul fiicei cat si sotia fiului au muncit 20 respectiv 10 de ani . Fiica donatorului vrea sa si lase sotul "pe drumuri" si tatal doreste sa impiedice acest lucru . Este posibil sa reuseasca?!? Mentionez ca atat tatal donator cat si sotia acestuia sunt in viata .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna seara .
Mai sunt si alte cazuri de revocare a donatiei,cum ar fi ,revocarea pentru ingratitudine, pentru survenienta de copil,atentat la viata donatorului,etc.
Marius Bote .
carmengheo a scris:

Daca dintr-un motiv intemeiat donatorul vrea sa "retraga" donatia facuta copiilor , este posibil acest lucru?!?
Inrand un pic in detalii situatia ar fi cam asa : tatal donator face donatie catre fiica si fiul sau imobilele la care atat sotul fiicei cat si sotia fiului au muncit 20 respectiv 10 de ani . Fiica donatorului vrea sa si lase sotul "pe drumuri" si tatal doreste sa impiedice acest lucru . Este posibil sa reuseasca?!? Mentionez ca atat tatal donator cat si sotia acestuia sunt in viata .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Pai si cum a muncit la "imobilul donat" 20 de ani, sotul ficei donatorului ? :stunned:
Pai simplu : toti banii castigati de el au "intrat" in :ferestre , mobila , gresie , faianta , etc...etc...plus ...munca fizica (el fiind de ...meserie). Dar cum consoarta a fost isteata ...e greu prin vorbe de ....demonstrat ... Cand ai incredere intr-un OM nu te gandesti ca te poate trada in asa mod... Singurii care pot "demonstra" ca nefericitul a muncit fizic si a investit in casa ...sunt rudele... Nu stiu cum se va termina ...insa ...cu riscul de a ma repeta ...Dumnezeu va face intr-un fel sau altul dreptate ...
Sotul poate solicita expertiza sau proba cu martori investitiile facute . Daca si-a dorit ca donatia sa profite si ginerelui trebiua sa faca donatia pt. amandoi sau un contract de vanzare cumparare.