Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen preaviz noul cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen preaviz noul cod al muncii

Noul termen de preaviz se aplica si pentru contractele incheiate anterior datei de 01.05.2011.?De exemplu, daca un angajat cu contract din 1992 doreste sa plece, se aplica preavizul de atunci sau cel "nou"?(se aplica retroactiv?)
Doar o sesizare la ITM si/sau Inspectia Muncii .
Multumesc.