avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... in timpul efectuarii C.O. se poate da preaviz de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

in timpul efectuarii C.O. se poate da preaviz de concediere?

Ma aflu in urmatoarea situatie : sunt in C.O. pe anul 2010 si am fost instiintat (deocamdata verbal) ca urmeaza sa primesc preaviz de conciedere de 20 zile.
Se suspenda C.O. si intra preavizul , urmand ca zilele neefectuate sa fie platite?
Se pot scadea zilele de preaviz din C.O. neefectuat? (cele 10 zile in care trebuie sa fiu prezent la servici?)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:37, 5 Mai 2011

Ar mai fi ceva : preavizul se termina pe 31.05.2011 iar C.O. pe 08.06.2011(inclusiv) deci ar mai fi inca 6 zile de C.O. dupa expirarea perioadei de preaviz.
Decizia de concediere cu ce data se face?
Zilele de C.O. neefectuate se platesc la lichidare?(inclusiv cele 10 zile care se suprapun cu preavizul?)
Decizia de concediere se va emite dupa terminarea CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz Paduraru Oana Paduraru Oana In calculul preavizului de 20 de zile lucratoare se vor scadea zilele nelucratoare impuse de legea 329/2009 pe luna decembrie(4 zile). Sau sunt considerate ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, ... LOPY LOPY Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, în aceeași zi,angajatorul să dea o decizie de restrângere a activității și implicit ... (vezi toată discuția)
Preaviz si concediere individuala comercial comercial Ma aflu in urmatoarea situatie : -in timpul efectuarii CO pe anul 2010 , care a inceput cu 01.05.2011 (cu cerere aprobata) primesc notificare de preaviz in ... (vezi toată discuția)