Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... in timpul efectuarii C.O. se poate da preaviz de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

in timpul efectuarii C.O. se poate da preaviz de concediere?

Ma aflu in urmatoarea situatie : sunt in C.O. pe anul 2010 si am fost instiintat (deocamdata verbal) ca urmeaza sa primesc preaviz de conciedere de 20 zile.
Se suspenda C.O. si intra preavizul , urmand ca zilele neefectuate sa fie platite?
Se pot scadea zilele de preaviz din C.O. neefectuat? (cele 10 zile in care trebuie sa fiu prezent la servici?)

Ar mai fi ceva : preavizul se termina pe 31.05.2011 iar C.O. pe 08.06.2011(inclusiv) deci ar mai fi inca 6 zile de C.O. dupa expirarea perioadei de preaviz.
Decizia de concediere cu ce data se face?
Zilele de C.O. neefectuate se platesc la lichidare?(inclusiv cele 10 zile care se suprapun cu preavizul?)
Decizia de concediere se va emite dupa terminarea CO.