Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Recuzare expert judiciar auto
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Recuzare expert judiciar auto

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, tatal meu avocat fiind, a avut un litigiu cu un anumit expert (el si o companie ii facuse o plangere penala expertului), acum dupa un anumit timp, am avut un accident rutier iar expertul organelor de politie e chiar acest expert. Credeti ca este motiv de recuzare? Va multumesc.

P.S. Deja s-a efectuat expertiza.
puteti sa invocati acest motiv ca temei al cererii de recuzare. ma indoiesc insa ca se va admite cererea.
Conform art 54 c.pr.pen prevederile art 48,50, 51,52 si 53 c.pr. pen cu privire la incompatibilitatile si recuzarea procurorilor si judecatorilor se aplica si pentru experti.
In aceasta cauza ,dupa opinia mea,nu putea fi vorba despre nicio incompatibilitate in sensul solicitat de lege .
De fapt , cred ca tatal dvs , despre care afirmati ca este avocat a procedat corect.
Expertiza fiind deja efectuata , exista posibilitatea ca persoanele care nu au fost multumite de contiinutul acesteia sa formuleze obiectiuni , sa solicite efectuarea unei noi expertize de catre alt/i expert/i
Radu Gabrian, Mediator