Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cum as putea aduce aur din dubai in romania ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cum as putea aduce aur din dubai in romania ?

as dori si eu niste informatii in legatura cu ,cumpararea aurului din dubai si anume :
cat pot sa cumpar fara sa platesc taxe pe el ?
cum se calculeaza taxa la cantitate mai mare?
si care ar mai fii termenii.
Ar fi bine sa te uiti pe situl a ANPCPPSR aici:[ link extern ] /
LEGE nr. 261-2002, pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 190/2000 privind regimul metalelor pretioase în România
"Art. 7. - (1) Operaţiunile cu metale preţioase, cu aliajele acestora şi cu pietre preţioase menţionate la art. 1 pct. 2 lit. a)-e), efectuate de persoane fizice şi juridice, care reprezintă activităţi permanente sau profesionale, se pot desfăşura numai pe baza autorizaţiei eliberate de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor, emisă pe o perioadă nedeterminată.

(2) Pentru eliberarea autorizaţiei se percepe o taxă stabilită de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor, iar condiţiile de autorizare vor fi stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă."
Adica ce suma ar trebui sa plateasca o persoana fizica pentru a putea primi aur din afara ?