Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare auto si noul proprietar refuza inregistrarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare auto si noul proprietar refuza inregistrarea fiscala pe numele lui

buna ziua , ce pot sa fac in cazul in care am vandut o masina si cumparatorul cand s-a vazut cu certificatul de inmatriculare in mana refuza sa se prezinte la politie pentru radierea masinii de pe numele meu in aceste comditii platesc impozit pe o masina pe care am vandut-o de 8 ani
Obligatia dvs ca si vanzator consta ca in termen de 30 de zile de la instrainare sa comunicati la autoritatea fiscala ca nu mai sunteti proprietarul autoturismului
Dvs platiti in continuare impozitul aferent autoturism strict datorita necomunicarii vanzarii acestuia -obligatie ce va revenea exclusiv dvs la momentul vanzarii
din pacate am facut acest lucru dar fara nici un rezultat