avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare auto si noul proprietar refuza inregistrarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare auto si noul proprietar refuza inregistrarea fiscala pe numele lui

buna ziua , ce pot sa fac in cazul in care am vandut o masina si cumparatorul cand s-a vazut cu certificatul de inmatriculare in mana refuza sa se prezinte la politie pentru radierea masinii de pe numele meu in aceste comditii platesc impozit pe o masina pe care am vandut-o de 8 ani
Cel mai recent răspuns: stav , utilizator 10:18, 5 Mai 2011
Obligatia dvs ca si vanzator consta ca in termen de 30 de zile de la instrainare sa comunicati la autoritatea fiscala ca nu mai sunteti proprietarul autoturismului
Dvs platiti in continuare impozitul aferent autoturism strict datorita necomunicarii vanzarii acestuia -obligatie ce va revenea exclusiv dvs la momentul vanzarii
din pacate am facut acest lucru dar fara nici un rezultat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problemã cu auto vândut cu proces verbal de mânã Florin Lucian Manolescu Florin Lucian Manolescu Am vândut cu pv de mână un autoturism acum 2 ani.Cumpărătorul este de negăsit.Ce pot face pentru a rezilia maşina şi să nu mai plătesc ... (vezi toată discuția)
Radieri auto Remus47 Remus47 O problema mai veche; mai jos redau intrebarea , raspunsul si urmarile de luna decembrie: Am facut plangere contraventionala, s-a judecat si s-a amanat cu ... (vezi toată discuția)
Masina vanduta fara a fi radiata lili5 lili5 am vandut o masina fara a o radia de buna credinta ca cumparatorul va face demersurile necesare dupa perioada convenita. Se pare ca m-am inselat. Ce pot face ... (vezi toată discuția)