Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs?!

buna ziua, sunt parte vatamata intr-un proces penal (inselaciune)...s-a dat verdictul de vinovat pentru invinuit cu obligativitate de plata a daunelor si acesta a depus recurs...intrebarile mele sunt:
1. Avocatul imi cere plata separata pentru reprezentarea la recurs...e normal ?
2. Daca instanta l-a obligat la plata daunelor (si v-a ramane asa si dupa recurs) trebuie sa mai deschid un proces in civil?
3. Daca instanta nu l-a obligat la plata daunelor cerute de mine (ci o suma mult mai mica) pot sa deschid un proces in civil pentru asta?...
va multumesc anticipat pentru raspunsuri
daca tot am dezvoltat....el si-a recunoscut fapta...aveti idee ce ar putea sa se intample in urma recursului???...si un alt lucru....el acum e la inchisoare sau tre sa se termine procesul de tot?? :)..merci
Daca e recursul inculpatului nu i se poate agrava pedeapsa, daca procurorul a declarat recurs in defavoarea inculpatului pedeapsa i se poate majora.
Nu am idee daca cel condamnat este deja inchis, ca regula, in ziua ramanerii definitive a hotararii de condamnare ,se emite mandatul de executare , iar daca cel condamnat se afla in stare de libertate se fac demersuri pentru aducerea la indeplinire a mandatului.