Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de maternitate

buna ziua, va rog daca puteti sa-mi raspundeti si mie la o intrebare: sunt PFA si vreau sa stiu cu cate luni inainte de a naste se plateste acel procent de 0.85 pt concediu de maternitate?
gyuly_11, utilizator
OUG 158/2005 spune, la art.7, ca "stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor... este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical".
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc mult.