Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca sunt PFA pot beneficia de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca sunt PFA pot beneficia de maternitate

Daca sunt PFA si platesc taxele si impozitele potrivit legii pot beneficia de concediu de maternitate?
OUG 158/2005
Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate, dacã:
......
(2) De aceleaşi drepturi beneficiazã şi persoanele care nu se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la alin. (1), dar sunt:
d) autorizate sã desfãşoare activitãţi independente

Art. 7. - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical.

Conform articolelor postate mai sus, aveti dreptul, daca ati platit contributia de 0.85% la FNUASS sa beneficiati de concediu de maternitate.
Daca urmatoare dvs intrebare este daca puteti beneficia sii de indemnizatia pentru cresterea copilului, da, puteti , daca in ultimele 12 luni anterior nasterii copilului ati obtinut venituri supuse impozitarii(.(tot ca si PFA in cazul dvs):)
ela david, utilizator