avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Abrogare lege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Abrogare lege

Ma intereseaza daca legea nr.58/1974 a fost abrogata si cand va rog ?! si ce trebuie sa fac pt a m-i se restitui terenul trecut abuziv in proprietatea statului 91 m.p. din total 136 ?! Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Sofoclis , utilizator 11:26, 11 Mai 2011
Sa solicitati emiterea Ordinului Prefectului pentru suprafata de teren in cauza, conform art. 36 din legea 18/1991. Dosarul se depune la primarie si contine (de principiu, unele primarii pot solicita documente suplimentare):
- cerere;
- copie act din care sa reiasa preluarea de catre Stat a suprafetei de 91 mp in baza DL 58/1974;
- istoric de rol fiscal;
- extras registru cadastral 1990 pentru pozitia de rol aferenta imobilului dvs;
- schita cadastrala;
- acte stare civila.
Succes!
Multumesc frumos pentru raspuns ! Este vorba de curte de casa, 91 m.p. deci nu e teren agricol.. este casa demolata abuziv si trecerea la stat s-a facut prin legea 58/1974 ! Cum pot obtine titlu` de proprietate daca am cumparat casa cu cei 91 m.p. aflati in proprietatea statului` in 1975 ?! Terenul trecuse abuziv din `74.. dar am inteles ca legea acea s`a abrogat.. si nu cunosc bine noua lege.. 18/1991 .. plus ca in primarie n`ai nicio sansa sa intri,, oare ne luptam degeaba ?1
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2011
Sofoclis, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 58/1974 persan persan Parintii mei au cumparat un imobil de 80mp cu o curte de 78mp. Terenul intra in proprietatea statului conf. legii 58/1974 si nu mai face obiectul vanzarii. ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate ghel40 ghel40 Buna ziua, Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Bunicii mei au cumparat 1000 mp teren intravilan in 1965 cu ctr. vanzare/cumparare. Apoi au construit o casa ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune in baza dl 1938 grandanat grandanat Buna ziua, Am si eu o problema cu dobandirea terenului de sub propria casa. Datele sunt urmatoarele. Casa a fost cumparata de parintii mei in 1980. A ... (vezi toată discuția)