Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Abrogare lege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Abrogare lege

Ma intereseaza daca legea nr.58/1974 a fost abrogata si cand va rog ?! si ce trebuie sa fac pt a m-i se restitui terenul trecut abuziv in proprietatea statului 91 m.p. din total 136 ?! Va multumesc
Sa solicitati emiterea Ordinului Prefectului pentru suprafata de teren in cauza, conform art. 36 din legea 18/1991. Dosarul se depune la primarie si contine (de principiu, unele primarii pot solicita documente suplimentare):
- cerere;
- copie act din care sa reiasa preluarea de catre Stat a suprafetei de 91 mp in baza DL 58/1974;
- istoric de rol fiscal;
- extras registru cadastral 1990 pentru pozitia de rol aferenta imobilului dvs;
- schita cadastrala;
- acte stare civila.
Succes!
Multumesc frumos pentru raspuns ! Este vorba de curte de casa, 91 m.p. deci nu e teren agricol.. este casa demolata abuziv si trecerea la stat s-a facut prin legea 58/1974 ! Cum pot obtine titlu` de proprietate daca am cumparat casa cu cei 91 m.p. aflati in proprietatea statului` in 1975 ?! Terenul trecuse abuziv din `74.. dar am inteles ca legea acea s`a abrogat.. si nu cunosc bine noua lege.. 18/1991 .. plus ca in primarie n`ai nicio sansa sa intri,, oare ne luptam degeaba ?1
Sofoclis, utilizator