Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... protectia muncii pentru pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

protectia muncii pentru pfa

un pfa se supune legii 319/2006?
daca da, ce trebuie sa faca?
Legea securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006

Art. 3
(1) Prezenta lege se aplică în toate sectoarele de activitate, atât publice, cât şi private.

HOTÃRÂRE Nr. 1425 din 11 octombrie 2006
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securi-tăţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006

Art. 14
Organizarea activităţilor de prevenire şi protecţie este realizată de către angajator, în următoarele moduri:
a) prin asumarea de către angajator, în condiţiile art. 9 alin. (4) din lege, a atribuţiilor pentru realizarea măsurilor prevăzute de lege;
b) prin desemnarea unuia sau mai multor lucrători pentru a se ocupa de activităţile de prevenire şi protecţie;
"c) prin înfiinţarea unuia sau mai multor servicii interne de prevenire şi protecţie;".
d) prin apelarea la servicii externe de prevenire şi protecţie.

E ceva mai complicata aceasta activitate pentru a fi prezentata in detaliu pe acest forum.
multumesc mult pentru raspuns
1. leg spune ca organizarea este realizata de angajator, dar pfa nu are contract de munca
2. cine il instruieste?
Art. 14 lit. d) din HG 1425/2006.
Tinand cont ca pfa este propriul sau "angajator", acesta va "organiza" apelarea la servicii externe de prevenire si protectie, practic va incheia o conventie sau un contract in acest scop.
ContSters193759, utilizator
conform HG.955/2010 "Art. 4. - Nu se autorizeaza, potrivit prevederilor prezentelor norme metodologice:
a) persoanele juridice pentru care autorizarea functionarii, inclusiv din punctul de vedere al securitatii si sanatatii in munca, se efectueaza in temeiul Legii nr. 359/2004 privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea in registrul comertului a persoanelor fizice, asociatiilor familiale si persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum si la autorizarea functionarii persoanelor juridice, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati economice, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale pentru care procedura de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii este reglementata de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, cu modificarile ulterioare."

CAPITOLUL II
Domeniu de aplicare

Art. 3. - (1) Prezenta lege se aplica in toate sectoarele de activitate, atat publice, cat si private.

(2) Prevederile prezentei legi se aplica angajatorilor, lucratorilor si reprezentantilor lucratorilor.

Art. 4. - (1) Fac exceptie de la prevederile art. 3 alin. (1) cazurile in care particularitatile inerente ale anumitor activitati specifice din serviciile publice, cum ar fi fortele armate sau politia, precum si cazurile de dezastre, inundatii si pentru realizarea masurilor de protectie civila, vin in contradictie cu prezenta lege.

(2) In cazurile prevazute la alin. (1) trebuie sa se asigure securitatea si sanatatea lucratorilor, tinandu-se seama de principiile stabilite prin prezenta lege.
doradragan, utilizator