Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... gonita din casa de sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

gonita din casa de sot

....aseara am plecat cu fiica mea la maicamea la 18 km de domiciliul meu,sotul meu ma ameninta ca maine seara cand ma voi intoarce nu o sa ma mai primeasca in curte.Ce sa fac???Va rog din suflet vreau sa stiu ce am de facut LEGAL!!!va multumesc.
depinde de ce ai plecat.....!! sau te-a gonit el???de ce sa nu te m-ai primeasca acasa?v-ati certat ?e violent?
da ne am certat,da e foarte violent ,de foarte multe ori ma amenintat ca ma omoara ca face crima perfecta si ca abia asteapta sa auda cum paraie cutitul in mine si cum tasneste sangele.....da ma gonit,dar nu de asta am plecat am venit in vizita pe la mama....el este firea de om care nu suporta ca sotia lui sa aiba seviciu sau sa plece nici macar pentru o ora de acasa,de doi ani eu nici la magazin in sat nu pot iesi decat insotita de cineva din familia lui....
Sunati la 112 si solicitati interventia politiei.
Poate fi sanctionat contraventional conform legii 61/1991, daca se constata ca: ati fost alungata din locuinta de catre acesta.
Legea 61/1991, art. 2

pct. 30) alungarea din locuinta comuna a sotului sau sotiei, a copiilor, precum si a oricarei alte persoane aflate in intretinere;"
Multumesc foarte mult.
lilianacatana a scris:

da ne am certat,da e foarte violent ,de foarte multe ori ma amenintat ca ma omoara ca face crima perfecta si ca abia asteapta sa auda cum paraie cutitul in mine si cum tasneste sangele.....da ma gonit,dar nu de asta am plecat am venit in vizita pe la mama....el este firea de om care nu suporta ca sotia lui sa aiba seviciu sau sa plece nici macar pentru o ora de acasa,de doi ani eu nici la magazin in sat nu pot iesi decat insotita de cineva din familia lui....

in contextul asta, de ce vreti sa reveniti ? daca nu aveti taria sa renuntati din proprie initiativa din casnicia asta, poate e o chestie buna pt dvs ca v-a gonit..