Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

-daca ptr o mostenire s-au facut acte cu mentiunea ca prorietarii actuali sa fie ingrijiti de catre viitorii mostenitori si acestia nu respecta cele mentionate mai sus,se poate anula totul?
ambii proprietari sunt in viata au 80 de ani varsta e o problema(se poate spune ca nu mai au capacitate mintala eventual).
multumesc!
se poate anula in instanta.
Din cate am inteles, doua persoane in varsta au facut altor persoane un contract prin care au instrainat un imobil cu clauza de intretinere (nu vorbim de "mostenire" si "mostenitori" atat timp cat persoanele sunt in viata...). Contractul poate fi anulat in instanta daca se face dovada neindeplinirii obligatiei de intretinere fata de instrainatori. Cat despre varsta.... dovada incapacitatii mentale se face printr-un certificat medical emis de un medic specialist, simplul fapt ca au o varsta inaintata nu reprezinta un dubiu asupra capacitatii mentale.
Trebuie sa aveti grija pentru ca anularea nu este asa simpla. Trebuiesc administrate probe din care sa rezulte ca cei doi mostenitori nu isi indeplinesc obligatia de intretinere.