avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel, recurs - modificare pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel, recurs - modificare pedeapsa

as dori sa stiu cat dureaza un apel penal si daca sunt condamnat de tribunal se poate sa fiu arestat in aceasta perioada de apel?
Judecata in recunoasterea vinovatiei era disponibila doar in prima instanta, inaintea inceperii cercetarii judecatoreati.

Da, in apelul Parchetului se poate ca instanta sa va condamne la o pedeapsa mai grea. Aparati-va.
da.am recunoscut fapta .dar vad ca nu sa tinut cont de ea sau cel putin asa cred eu...se pare ca nu am avut un avocat bun....credeti ca ar trebui sa imi schimb av?el zice ca se poate obtine cu susdpendare daca in apel reuseste sa reduca pedeapsa la 4 ani si dupa aia se aplica art 81 din codul penal...credeti ca are dreptate?andrutu
depinde care dintre apeluri va fi admis de catre curtea de apel.
daca il respinge pe al parchetului atunci pe apelul dvs nu va poate ingreuna situatia.
daca il admite pe al parchetului atunci poate sa va aplice o pedeapsa mai grea.
dvs si avocatul cunoasteti toate piesele dosarului.
la o asa infractiune foarte greu sa primeste cu suspendare.
poate daca dadeati in vileag alta grupare infractionala ori ceva de genul acesta.
andrutu a scris:

da.am recunoscut fapta .dar vad ca nu sa tinut cont de ea sau cel putin asa cred eu...se pare ca nu am avut un avocat bun....credeti ca ar trebui sa imi schimb av?el zice ca se poate obtine cu susdpendare daca in apel reuseste sa reduca pedeapsa la 4 ani si dupa aia se aplica art 81 din codul penal...credeti ca are dreptate?andrutu


Daca reduce la 4 ani se aplica art 86 CP, adica suspendare sub supraveghere.
Trebuie sa vedeti recursul Parchetul sa vedeti pe ce marseaza: pe nelegalitate sau pe netemeinicie sau pe ambele.
Avocatul are dreptate.
Parerea mea este ca el cunoaste speta cel mai bine.
E vorba de trafic de droguri, nu?
Parerea mea e ca e imposibil sa va reduca 2 ani din pedeapsa. Tineti cont ca termenul de apel in penal se calculeaza de la pronuntare.

Alte discuții în legătură

Amenda administrativă Ionuttttt90 Ionuttttt90 Buna ziua, in 2013 am fost sancționat de către procuror cu o amenda administrativă in valoare de 750 lei pt conducerea unui vehicul pe drumurile publice ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa cu suspendare dorinsm dorinsm Buna! Am fost condamnat definitiv in anul 2009 pentru trafic de influenta la 2 ani cu suspendare si inca 2 ani perioada de incercare. In timpul perioadei de ... (vezi toată discuția)
Dezincriminarea articolul 8 din legea 39/2003 prin ncp? Ionescu1985 Ionescu1985 -In concret un inculpat a fost trimis in judecata pentru fapta prev de art 8 din legea 39/2003 raportat la art 323 Cpen vechi.Dosarul se afla in curs de ... (vezi toată discuția)