Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executare silita

cererea de suspendare a executarii silite a fost admisa; creditorul a formulat recurs. inainte de solutionarea recursului, contestatia la executare a fost admisa.
cum se vor desfasura lucrurile in continuare cu recursul declarat impotriva incheierii prin care s-a suspendat executarea daca creditorul declara recurs impotriva sentintei prin care s-a admis contestatia la executare?
Buna ziua !
Pana la solutionarea recursului procedura de executare silita va fi suspendata .
recursul promovat impotriva incheierii prin care s-a suspendat executarea silita este exclus sa se solutioneze in favoarea creditorului?
De unde pana unde?
Sansele sunt de 50-50.
S-au vazut cazuri in care cuantumul cautiunii era derizoriu si instanta a admis recursul.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
de regula suspendarea executarii silite se da pana la solutionarea contestatiei la executare.
din moment ce contestatia a fost solutionata probabil ca a incetat si suspendarea executarii silite cu o singura exceptie: atunci cand judecatorul a dispus suspendarea executarii silite pana la solutionarea IREVOCABILA a contestatiei la executare. desi din punctul meu de vedere nu este legal sa se dea o asemenea supendare deoarece judecatorul ar avea dreptul sa dispuna numai asupra a ceea ce judeca el nu si asupra a ce se intampla in caile superioare de atac, in practica am mai vazut si asemenea suspendari.
este singura varianta in care in prezent executarea silita este suspendata.
mai departe trebuie vazuta care este solutia. doar pe baza faptului ca s-a admis contestatia la executare nu pot sa iti raspund ce se va intampla.
care este concret solutia si motivele de pronuntare a ei?
daca s-a anulat intreaga executare silita, in functie de motive, executarea silita poate fi reluata sau nu.
daca s-a anulat doar un act de executare, executorul judecatoresc, in functie de motivele de anulare poate continua executarea silita refacand actul sau indreptandu-l etc.
deci un raspuns cat mai corect il vei primi doar indicand concret ce s-a dispus atunci cand s-a suspendat executarea silita si care este solutia concreta din cadrul contestatiei la executare si motivele (avand in vedere ca solutia este recenta poate nu cunosti inca motivele dar te poti ghida dupa motivele tale atunci cand ai promovat contestatia)