avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa sau intreprindere individuala?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa sau intreprindere individuala?

vreau sa-mi deschid un magazin second hand de haine si nu stiu ce forma juridica sa adopt.Bineinteles, ca nu se pune problema de SRL pt ca are costuri prea mari ( ch de constit.,impozit pe profit, tva, etc).Imi poate da cineva un sfat?
Care e dif intre PFA si INTREPR.INDIVIDUALA ? ( costuri, tx, impozite, contributii sociale, etc).
multumesc frumos si astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra
o zi buna
Cel mai recent răspuns: ContSters202274 , utilizator 15:00, 8 Mai 2011
La PFA nu puteti angaja in domeniul pentru care v-ati autorizat, la II puteti avea angajati!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare ii mirelast mirelast Buna ziua Doresc sa imi deschid un magazin cu haine second hand dar si noi ca si II. Ca si domeniu de activitate trebuie sa am 2 CAEN-uri (pt cele second si ... (vezi toată discuția)
Magazin de haine second hand pfa Andyrey Andyrey Buna seara, anul acesta vreau sa.mi deschid un magazin de haine second hand, cu articole cumparate de la depozite din tara, si ma gandeam la un pfa, se poate, ... (vezi toată discuția)
Vânzarea hainelor second hand în târguri și oboare cătă_stan cătă_stan Bună seara, intrebarea mea este legata de activitatea pe care o practic de ceva timp și anume vânzarea articolelor de îmbrăcăminte second hand în ... (vezi toată discuția)